Dzień tygodnia: środa, 05 luty 2025 |

W ramach działań projektowych, których głównym założeniem było wsparcie edukacyjne i rozwojowe dla przedstawicieli i przedstawicielek lokalnych KGW, osób skupionych wokół organizacji jak również aktywnych mieszkańców chętnych do działania na rzecz wspólnego dobra, dlatego też zaplanowane zostało łącznie 7 spotkań w formule Open Space (OS) tj. otwartej dyskusji, którą można zorganizować dla kilkunastu osób. Metoda została zapoczątkowana w latach 80tych XX w. przez Harrisona Owena, który wyciągnął wnioski z informacji zwrotnych jakie dostawał po organizowanych przez siebie konferencjach i wydarzeniach. Było na nich wiele ciekawych prelekcji i warsztatów, a ludzie byli najbardziej zadowoleni z przerw kawowych, kiedy mogli swobodnie rozmawiać na wybrane przez siebie tematy. Owen zapragnął stworzyć formę pracy z dużymi grupami, która będzie jednocześnie przyjemna, jak rozmowy w kuluarach, i efektywna, jak szkolenie. Nietypowy program i przebieg metody open space polega głownie na tym, że każdy ma prawo zgłosić zagadnienie do dyskusji w małej grupie.


30.09 2024r. Dom Kultury w Żabiej Woli

W poniedziałkowe popołudnie zaprosiliśmy do Domu Kultury w Żabiej Woli przedstawicieli i przedstawicielki lokalnych KGW na spotkanie warsztatowe, prowadzone w formie otwartej dyskusji przez zaproszonego eksperta. tj. Panią Stanisławę Retmaniak, animatorkę, ekspertkę ds. rozwoju lokalnego i ekonomii społecznej.

Podczas spotkania uczestnicy mieli możliwość wzajemnego poznania się, zaprezentowania swojej działalności jak również przedstawienia problemów i zagadnień jakie są dla ich organizacji priorytetowe i w jakich obszarach wymagają wsparcia. Pani Stanisława Retmaniak, wspierała uczestników swoją wiedzą i doświadczeniem oraz podpowiadała kierunki działania.

Podczas dynamicznie prowadzonego spotkania, uczestnicy zmieniali się w podgrupach zadaniowych w których wspólnie prowadzili dyskusje oraz proponowali pozostałym wypracowane rozwiązania czy wnioski. Taka interakcja miedzy uczestnikami, dała impuls do działania na rzecz lokalnej społeczności, co mamy nadzieje, zaowocuje wkrótce wspólnymi przedsięwzięciami miedzy zgromadzonymi KGW.


19.10.2024r. Biblioteka w Międzyborowie.

Tym razem zaprosiliśmy przedstawicieli i przedstawicielki lokalnych KGW oraz mieszkańców na spotkanie tematem którego były zagadnienia związane z lokalną tożsamością, historią oraz możliwościami jakie może dawać jej poznanie, zrozumienie a następnie jej wykorzystanie w celu tworzenia Produktów Tradycyjnych. Uczestnicy spotkania dzieli się swoimi pomysłami, historiami a jeśli takich przed spotkaniem nie mieli, to po tym warsztacie niejedna osoba prawdopodobnie pochyli się i poszuka inspiracji w najbliższej okolicy bo WARTO !

Zaproszony ekspert, Pani Katarzyna Mikulska, zielarka, animatorka, człowiek lasu, w porywający słuchaczy sposób, opowiedziała o lokalnych tradycjach i zwyczajach kulinarnych, o wpływie historii na tradycje regionu, zapoznała uczestników z listą produktów i dań regionalnych już wpisanych na listę i dała wskazówki, od czego zacząć, na co zwrócić uwagę i czym się kierować przy wprowadzaniu kolejnej nowinki kulinarnej na rynek. Rozmawiała z uczestnikami warsztatu nt. dlaczego warto zainteresować się historią danego regionu i w jaki sposób to zrobić. Podpowiadała jak szukać inspiracji i wśród kogo szukać:

  • unikalnych historii np. biograficznych ( np. znanych osób, mieszkańców regionu),
  • upraw i hodowli charakterystycznych dla regionu,
  • charakterystycznych przedsięwzięć i jak ich szukać.

Spotkanie miało charakter otwartej dyskusji, na bieżąco rodziły się pytania i pomysły, a słuchacze otrzymali wiedzę i narzędzia w interesującym ich zakresie. Trzymamy kciuki, żeby łatwo i swobodnie mogli zrealizować swoje pomysły i zaistnieć na mapie z nowymi regionalnymi produktami.


12.12.2024 OSP Feliksów

Za nami ostatnie w tym roku spotkanie prowadzone metodą open space czyli otwartej dyskusji, które odbyło się w ramach działań projektu pn. „Wspólnie z KGW działamy na otoczenie pozytywny wpływ mamy”.

Tym razem gościliśmy w Osp Feliksów na zaproszenie KGW Chabrowianki & KGW Chopinowskie Nutki Nowe Mostki-Orły Cesin wraz z zaproszonym expertem Patrycja Chmielewska -Moja Droga Do Zdrowia

Tematem, otwartej dyskusji i wymiany wiedzy były zagadnienia związane z promowaniem zdrowego odżywiania w środowisku lokalnym na przykładzie Kół Gospodyń Wiejskich.

Dziękujemy za owocne spotkanie, wiedzę, wymianę poglądów, ciekawe spostrzeżenia i pomysły na przyszłość.

🫶Zdrowie jest najważniejsze i bezcenne i zawsze jest dobry moment by zmienić swoje nawyki i wkroczyć na ścieżkę dobrostanu i lepszego zdrowia.❤