„Najsmaczniejszy” dzień roku za nami!
Połowa września to na Ziemi Chełmońskiego ten czas, gdy mieszkańcy mogą wziąć udział w dosłownie najsmaczniejszym dniu roku! Po dwuletniej przerwie w obchodach na terenie parku w Żabiej Woli, w czasie pandemii spotykaliśmy się w internecie w tym roku wróciło święto najsłynniejszego z ciast. Dzień Szarlotki, który w tym roku był zorganizowany już po raz czternasty, tradycyjnie zagościł w Domu Kultury w Żabiej Woli. W ten sposób niedziela, 18 września, stała się właśnie „najsmaczniejszym dniem roku”!
Podczas tegorocznej edycji Lokalna Grupa Działania „Ziemia Chełmońskiego”, która jest organizatorem imprezy, zaprosiła wszystkich do udziału w sprawdzonych atrakcjach, ale też zaproponowała zupełnie nowe.
Jeszcze przed rozpoczęciem zabawy w Domu Kultury przyjmowano wypieki do udziału w dwóch konkursach. Dorośli mogli się zmierzyć w zmaganiach na „Najsmaczniejszą szarlotkę”, a młodzi mieszkańcy stworzyć „Małe co nieco z jabłuszka”. Jak co roku, do organizatorów zgłosiło się wielu mistrzów domowego cukiernictwa. Owocowe ciasta oceniało jury w składzie: Anna Grzegórska, Przemysław Borowy, Adam Micewicz, Krzysztof Giska, Damian Oziębło, Adam Sztanderski i Bohdan Nowosielski (zastępca wójta gminy Żabia Wola). Wypieki milusińskich testowały z kolei: Gabrysia Hirny, Zuzia Giska i Zosia Sidor. Zapachom ciast, wydobywającym się z Domu Kultury, nie oparł się również wójt gminy Żabia Wola Piotr Rybka, który także wziął udział w degustacji zgłoszonych dzieł sztuki kulinarnej.
Jak co roku, komisje konkursowe miały ogromny problem z wyłonieniem zwycięskich słodkości. Wszystkie bowiem zachwycały nie tylko smakiem czy zapachem, ale również wyglądem i pomysłowością wykonania.
Po długich degustacjach i naradach wskazano jednak Mistrzów Szarlotki 2022, a wyniki przedstawiały się następująco:
„Najsmaczniejsza szarlotka”:
I miejsce – Milena Kucińska (gm. Jaktorów)
II miejsce – Żłobek Gminny w Żabiej Woli
III miejsce – Anna Filipowicz (gm. Żabia Wola)
„Małe co nieco z jabłuszka”:
I miejsce – Amelka Siedlecka (gm. Żabia Wola)
II miejsce – Agatka Cywińska (gm. Żabia Wola)
III miejsce – Marysia Skomiał (gm. Jaktorów)
Komisja w dniu szarlotki pochyliła się nad dołączonymi do zgłaszanych wypieków wierszykami i fraszkami. Analizom konkursowego jury poddano prace:
- Doroty Włodarkiewicz (gm. Radziejowice) Justyny Szłajko – Żłobek Gminny w Żabiej Woli
- Anny Filipowicz (gm. Żabia Wola) oraz Agatki Cywińskiej (gm. Żabia Wola)
W konkurencji na najzabawniejszą formę pisarską głos oddaliśmy internautom którzy mieli za zadanie wybrać spośród 5 zgłoszonych do dnia 12 września do biura LGD wierszyków wybrać najlepszy. Za najciekawszy wiersz uznano utwór napisany przez Milenę Kucińską z gminy Jaktorów .
Nowością był kolejny konkurs, który także przeprowadzono w dwóch kategoriach. Tematem zawodów „Poznaj Brachu po smaku i zapachu” były niskoprocentowe, domowe nalewki. W konkursie tym nagrodzono nie tylko najlepsze ze zgłoszonych trunków, ale także smakoszy, którzy najtrafniej rozpoznali receptury degustowanych na oczach publiczności eliksirów zdrowotnych.
Znawcą nalewek podczas pierwszej odsłony tej zabawy został Cezary Urbański. W kategorii „Najlepszy eliksir domowego wyrobu” triumfowali zaś:
I miejsce – Adam Sztanderski
II miejsce – Anna Gogół
III miejsce – Przemysław Borowy
Konkursy zawsze wzbudzają wiele emocji, ale szarlotkowe święto wcale nie zaczęło się w tym roku od ciast. Jeszcze nim prezes LGD Magdalena Podsiadły oficjalnie otworzyła imprezę, mieszkańcy Ziemi Chełmońskiego mogli wziąć udział w plenerze malarskim, który poprowadziła Hanna Gancarczyk. Rozstawione na trawie nieopodal Domu Kultury sztalugi zgromadziły liczne grono artystów w różnym wieku, a ich wizje chętnie podziwiali nie tylko przybyli z nimi bliscy.
Po oficjalnym otwarciu Dnia Szarlotki prezes Magdalena Podsiadły zaprosiła na scenę przedstawicieli wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich, którzy opowiadali, co smacznego przygotowali na niedzielną imprezę. Tego dnia towarzyszyli nam członkowie trzech KGW: Adamów Wieś z gminy Radziejowice, Mokosianki z gminy Sochaczew i Żelechów z gminy Żabia Wola. Dzięki nim goście jabłuszkowego święta mogli zjeść m.in. żurek, pajdę chleba ze smalcem, czy naleśniki z gruszką. KGW Adamów Wieś częstowała swoją słynną „Zupą gospochy”, która zdobyła zaszczytne III miejsce w konkursie Bitwy Regionów organizowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz ARMiR w kategorii potrawy przygotowanej z zamiłowaniem do polskiej kuchni regionalnej .
Dodatkowych atrakcji dla uczestników Dnia Szarlotki zapewniły uczestniczki projektu współpracy o nazwie „Kompetencje, Kreatywność, Kobiecość” (akronim: 3K) które przygotowały degustacje potraw wegetariańskich. Wcześniej Panie miały okazję przygotować się do tego zadania uczestnicząc w warsztatach kulinarnych przeprowadzonych przez Panią Annę Gogoł która oprócz swoich umiejętności gastronomicznych dzieliła się wiedzą jako fizjoterapeuta, psycychodietetyczka, terapeutka konopna i ogrodniczka. Podczas jej warsztatów pomocą służyła również Pani Magdalena Kamińska dietetyk kliniczny. Na stoisku nazwanym Degustacje WEGE pod dużym namiotem można było spróbować między innymi różnego rodzaju past do chleba, sałatek z przeróżnymi dipami i sosami, gofrów zarówno na wytrawne jak i na słodko z owocami oraz koktajli owocowo- warzywnych. Ze względu na pogodę największym powodzeniem cieszyły się ciepłe potrawy głównie gofry i pyszna zupa pomidorowo-cebulowa z tofu i kolendrą. Chętnych do degustacji nie brakowało.
Dodatkowo można było również sprawdzić swoje parametry składu ciała BMI
W ramach nowości podczas Dnia Szarlotki funkcjonowało stoisko „Roślinny wymiennik”. Punkt ten umożliwiał dzielenie się roślinami domowymi i ogrodowymi. Uśmiechy na twarzach osób opuszczających stoisko udowodniły, że pomysł okazał się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”.
Centralnym namiotem, zlokalizowanym tuż przy scenie, była „Kawiarenka pod jabłonką”, która od pierwszej edycji imprezy, przyciąga tłumy mieszkańców Ziemi Chełmońskiego. Za kilka złotych można było w niej kupić kawałek pysznego ciasta lub inne słodkości, a także ciepłe napoje. Dochód z kawiarenki, jak również sprzedaży ofiarowanych drobiazgów, przeznaczony jest co roku na pomoc Bezdomniakom Żabiowolskim. Niektóre z piesków, podopiecznych Stowarzyszenia, można było zresztą spotkać podczas Dnia Szarlotki razem z wolontariuszami. Tego dnia nie było chyba dziecka, które nie zakochałoby się w trzech, słodkich szczeniaczkach, które również przybyły na imprezę i chętnie pozwalały się głaskać nie tylko najmłodszym.
Co jeszcze czekało na gości Dnia Szarlotki? Na scenie zaprezentowały się lokalne grupy artystyczne DoReMiRe i Wesołe Rzępoły. Wielbiciele rękodzielnictwa w licznych stoiskach mogli kupić np. pięknie pachnące mydło, ekologicznych miód lub śliczne makramy. Na dzieci czekały z kolei animacje, konkursy i dmuchańce, a także plac zabaw, zlokalizowany przy Domu Kultury. Wszystkich, bez względu na wiek, zdrowymi jabłuszkami i słodkimi krówkami częstowała Lgdusia, maskotka LGD „Ziemia Chełmońskiego”.
Liczba atrakcji tegorocznego Dnia Szarlotki sprawiła, że każdy mógł znaleźć wśród nich coś dla siebie. Zarówno smakosze, jak i pasjonaci roślin czy rękodzieła. Każda z atrakcji oznaczała świetną zabawę. Podczas charytatywnej imprezy LGD „Ziemia Chełmońskiego” zawsze zresztą dobrym sercom uczestników towarzyszą szczere uśmiechy. Pomaganie zwierzętom jest nie tylko proste – w Żabiej Woli jest również bardzo smaczne!
Członek LGD „Ziemia Chełmońskiego”
Dagmara Bednarek
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Ziemia Chełmońskiego” składa serdeczne podziękowania:
Darczyńcom nalewek:
– Pani Milenie Kucińskiej za maliniak leczniczy i nalewkę Miłosną
– Panu Robertowi Skomiał za aroniówkę i dereniówkę „Ostatniego tura”
– Panu Mariuszowi Zaremba za nalewki z kwiatu czarnego bzu i czarnej porzeczki
– Panu Adamowi Sztanderskiemu za eliksiry: Bzówkę i Malinówkę (kwiat czarnego bzu+cytryna) oraz maliny
– Panu Marcinowi Kurowskiemu – za nalewkę z czarnej porzeczki (pierwszy darczyńca)
– Panu Damianowi Oziębło za eliksir domowego wyrobu z malin
– Pani Barbarze Warcaba – nalewka z pigwy (wytworzona we Francji)
– Pani Annie Gogół za eliksiry z wiśni i młodych pędów sosny
– Panu Romanowi Gogołowi za żurawinę błotną z wanilią oraz czarny bez z cytryną
– Gospodyniom z Koła w Adamowie Wsi (KGW) za nalewkę z płatków róży oraz z kukurydzy zacieranej dębiną
– Panu Przemysławowi Borowemu za eliksir z pigwy z udokumentowaną mocą 35%
– Pani Zofii Owczarek za dwie nalewki z tradycyjnego domowego wyrobu: z rajskich jabłuszek oraz zielonych orzechów z zasobów
– Panu Piotrowi Rybka – wójtowi gminy za nalewkę z odsklepin pszczelich z ula z dodatkiem miodu akacjowego, propolisu, leżakowaną pół roku w beczce dębowej.
Szkółce roślin owocowych i ozdobnych w pojemnikach w Józefinie – darczyńcy roślin ozdobnych do stoiska wymiany roślin. Pani Katarzynie Sadecka-Giska, Zofii Owczarek i Zofii Bielawskiej za rośliny ozdobne.
Kołom Gospodyń Wiejskich z Żelechowa, Adamów Wieś, Mokasianki za przygotowanie stoisk kulinarnych, w których można było skosztować nie tylko tradycyjnych smaków.
Firmie (miejscowy MPiK) FHU DANA – Danuta Kujawa za współpracę w promocji Dnia Szarlotki (plakat, ulotki w kiosku).
Panu Dariuszowi Ziółkowskiemu za pomoc techniczną (transport rekwizytów, zawieszenie banerów).
Pani Marzenie Sidor i Stowarzyszeniu Bezdomniaki Żabiowolskie za zorganizowanie i obsługę „Kawiarenki pod Jabłonką”.
Członkom Komisji Konkursowych:
– Oceny szarlotek (kategorii OPEN i „Małe co nieco…”)
– Degustacji nalewek
– Quizu
Sponsorom nagród dla uczestników konkursów :
Gminie Żabia Wola – za ufundowanie nagród do konkursów „Najsmaczniejsza szarlotka” oraz „Małe co nieco z jabłuszka”
Panu Dariuszowi Dąbrowskiemu za ufundowanie nagrody w konkursie „Najlepszy eliksir domowego wyrobu”
Pani Magdalenie Podsiadły za ufundowanie nagrody w konkursie „Smakosz – znawca procentowych nalewek”
Serdeczne podziękowania składamy również Dyrekcji i pracownikom Domu Kultury w Żabiej Woli którzy współpracowali z nami i na ten szczególny dzień oddali nam swój teren.
Dziękujemy również wszystkim wolontariuszom którzy dzielnie pracowali i pomagali by to szarlotkowe święto udało się.
Więcej zdjęć z przebiegu Święta szarlotki znajdziecie na naszym profilu fb.