Dzień tygodnia: poniedziałek, 02 październik 2023 |

Skarby Ziemi Chełmońskiego w Mszczonowie

Czy w jednym miejscu można zgromadzić skarby całej Ziemi Chełmońskiego, czyli terenu zajmującego obszar 10 gmin? Można! W sobotę, 28 września, dowiodły tego Lokalna Grupa Działania „Ziemia Chełmońskiego” i Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne, które wspólnie przygotowały Piknik organizacji Ziemi Chełmońskiego.

Impreza była jednym z zadań przewidzianych w projekcie „Drogowskazy aktywności obywatelskiej na Ziemi Chełmońskiego”, na którego realizację LGD i MSH uzyskały dofinansowanie z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020. W ramach pikniku organizacji tego dnia odbyła się również inscenizacja Bitwy Mszczonowskiej z 11 września 1939 roku.
Przygotowania do obydwu elementów sobotniej zabawy trwały już od godzin porannych. W mszczonowskim parku przy ul. Sienkiewicza pojawiały się kolejne uczestniczące organizacje, które rozstawiały swoje barwne stoiska. Na Placu Piłsudskiego trwały z kolei ostatnie próby przed wieczorną inscenizacją. Na wysypanym piachem terenie pojawiali się rekonstruktorzy w wojennych mundurach oraz przedstawiciele ludności cywilnej. Nie zabrakło także militariów oraz pojazdów historycznych.

Punktualnie o godz. 15 piknik oficjalnie otworzyła Prezes Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Chełmońskiego” Magdalena Podsiadły, która powitała przybyłych na uroczystość przedstawicieli trzech sektorów – organizacji pozarządowych, przedsiębiorców i samorządowców z całego obszaru LGD, czyli terenu 10 gmin: Żabia Wola, Mszczonów, Grodzisk Mazowiecki, Jaktorów, Radziejowice, Teresin, Baranów, Sochaczew, Nowa Sucha oraz Rybno. Rzeczywiście, wśród osób, których liczne grono odwiedziło miejski park, nie brakowało uczestników spoza gminy, w której odbywała się zabawa.

Jako pierwsze piknikową scenę podbiły najmłodsze cheerleaderki ze Stowarzyszenia Kultury Fizycznej Fresh. O bardzo wysokim poziomie ich występów świadczą liczne nagrody, które zdobyły podczas konkursów krajowych i zagranicznych. W SKF Fresh tańczą dziewczyny w różnym wieku, od tych najmłodszych, kilkuletnich aż po młode kobiety. Łączy je pasja, zwinność i wspaniała energia, którą dzielą się z odbiorcami podczas swoich występów. Podczas pikniku można było także odwiedzić stoisko SKF Fresh, gdzie na dziewczynki czekały atrakcje w postaci możliwości zrobienia sobie profesjonalnego makijażu czy upięcia twarzowej fryzury.

Kolejną atrakcją dla publiczności był pokaz przygotowany przez Mazowiecki Klub Karate Tradycyjnego Nikobushi z gminy Grodzisk Mazowiecki. Sportowcy popisali się swoimi zdolnościami w zakresie wyprowadzania ciosów oraz doskonałą synchronizacją w trakcie wspólnej prezentacji elementów karate. Wraz ze swoimi podopiecznymi wystąpił ich instruktor Robert Kalman, który zapraszał do włączenia się w szeregi Klubu działającego m.in. w Grodzisku Mazowieckim i Radziejowicach. Zaznaczył, że z powodu dużego zainteresowania możliwe jest, że w przyszłości zajęcia karate będą się odbywały również w Mszczonowie.

Po występach sportowych przyszedł czas na rozstrzygnięcie konkursu na imię dla maskotki Lokalnej Grupy Działania. Jak ogłosiła ze sceny prezes Magdalena Podsiadły, od tego dnia żurawio-czapla będzie nazywała się Lgdusia. Do biura LGD zgłoszono 32 propozycje imienia a autorką najciekawszej była Mieczysława Guzewska. Za swoją twórczą inwencję otrzymała upominek, który wraz z prezes wręczyła jej maskotka organizacji.

Teren Ziemi Chełmońskiego skrywa wiele talentów artystycznych, sportowych, kulinarnych. Jeden z nich zaprezentował się na piknikowej scenie. Julia Kucharska, mieszkanka Huty Żabiowolskiej, podczas imprezy zaśpiewała znane i lubiane polskie przeboje, m.in. „Wymyśliłam Cię” z repertuaru Ireny Jarockiej oraz „Tańczące Eurydyki” Anny German. Publiczność chętnie włączyła się do wspólnego śpiewu i nagrodziła młodą wokalistkę gromkimi brawami.

W trakcie pikniku ogłoszony był także konkurs na najciekawsze stoisko organizacji, których w imprezie wzięło udział aż osiemnaście. Pierwsze miejsce w zmaganiach zajęło Koło Gospodyń Wiejskich Adamów Wieś, na kolejnym uplasowała się OSP Żelechów a podium zamknęła GeoŻaba Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Żabiowolskiej. Wyróżnienia w konkursie otrzymały: Sołectwo Huta Żabiowolska, OSP Antoniew, OSP Radziejowice i OSP Zbiroża.

Wszyscy lubimy sztukę ludową. Szczególnie ceni się ją na Ziemi Chełmońskiego, na której odnaleźć można wielu folkowych artystów. Właśnie dlatego na piknikowej scenie wystąpił Zespół Ludowy Wiskitki, który zaśpiewał dla uczestników mniej znane ludowe piosenki. Panie w barwnych, tradycyjnych strojach rozkołysały publiczność swoim występem, w który chętnie włączyli się klaszczący uczestnicy zabawy.

Ostatni konkurs, ogłoszony podczas imprezy, polegał na rozwiązaniu quizu dotyczącego organizacji obecnych na pikniku. Wszyscy jego uczestnicy otrzymali numerki, które następnie wzięły udział w przeprowadzonym na scenie losowaniu. Przedstawiciele Lokalnej Grupy Działania wręczyli szczęśliwym zwycięzcom upominki, będące nagrodą za ich wiedzę o NGO.

Jako ostatni na piknikowej scenie zaprezentowali się uczestnicy kół zainteresowań z Mszczonowskiego Ośrodka Kultury. Dzięki ich występowi impreza LGD i MSH zakończyła się „śpiewająco” przy dźwiękach piosenek takich, jak „Do nieba, do piekła” z repertuaru zespołu Blue Cafe. Po pokazie umiejętności wokalnych młodych mszczonowian wszyscy uczestnicy pikniku przeszli na Plac Piłsudskiego, na którym odbyć się miała inscenizacja Bitwy Mszczonowskiej z 1939 roku.

Piknik organizacji Ziemi Chełmońskiego okazał się prawdziwym sukcesem. Oprócz występów estradowych i konkursów, uczestnicy mogli skorzystać z bezpłatnych atrakcji przygotowanych przez przybyłych na imprezę działaczy społecznych z terenu dziesięciu gmin. Stoiska kusiły pysznymi przysmakami, możliwością wykonania makijażu, zagadkami, pokazem pierwszej pomocy czy też wystawami fotografii. Na wszystkich czekały również darmowe napoje i przekąski przywiezione przez firmy ID Logistics i PepsiCo, które również prezentowały się podczas pikniku.

Impreza, zorganizowana przez LGD i MSH, była nie tylko okazją do wspaniałej zabawy mieszkańców Ziemi Chełmońskiego, ale przede wszystkim doskonałą promocją lokalnych organizacji pozarządowych, których członkowie chętnie integrowali się podczas wspólnej zabawy. Każdy, kto w sobotnie popołudnie pojawił się w mszczonowskim parku, mógł na własne oczy przekonać się, ile swoim mieszkańcom ma do zaoferowania Ziemia Chełmońskiego, jak wspaniali ludzie ją zamieszkują oraz jak potrafią się jednoczyć dla wspólnego celu i dobrej zabawy.
Dagmara Bednarek, GCI

W pikniku organizacji Ziemi Chełmońskiego wzięli udział:
 Klub Sportowy „START”,
 Ochotnicza Straż Pożarna z Radziejowic,
 Ochotnicza Straż Pożarna z Wręczy,
 Ochotnicza Straż Pożarna ze Zbiroży,
 Ochotnicza Straż Pożarna z Antoniewa,
 Ochotnicza Straż Pożarna z Żelechowa,
 Stowarzyszenie Kultury Fizycznej FRESH z Mszczonowa,
 Mazowiecki Klubu Karate Tradycyjnego NIKOBUSHI Grodzisk Mazowiecki,
 ZHP Hufiec Mszczonów im. 31 Pułku Strzelców Kaniowskich,
 Stowarzyszenie Europa i My,
 Grupa „Mszczonów klasycznie”,
 Koło Gospodyń Wiejskich Adamów Wieś,
 GeoŻaba Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Żabiowolskiej,
 Stowarzyszenie „Bezdomniaki Żabiowolskie”,
 Sołectwo Huta Żabiowolska,
 Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju wsi Zboiska „Równać Szanse”,
 Fundacja Przyjaciele Szkoły w Książenicach,
 Mszczonowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe,
 Lokalny Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej (LOWES) Stowarzyszenie BORIS Warszawa.

Podziękowanie dla:

Stefana Kołuckiego Kierownika Biura Programu FIO, Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego oraz Mai Sekuły – opiekunki projektu, Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego;

Gospodarzy: Łukasza Koperskiego Przewodniczącego Rady Miejskiej w Mszczonowie, Józefa Grzegorza Kurka Burmistrza Mszczonowa, Gmin Członkowskich: Grzegorza Józefa Benedykcińskiego Burmistrza Grodziska Mazowieckiego, Anety Caban Naczelnika Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego w Grodzisku Mazowieckim, Urszuli Ciężkiej Wójta Gminy Radziejowice, Marka Olechowskiego Wójta Gminy Teresin, Macieja Mońki Wójta Gminy Nowa Sucha, Piotra Rybki Wójta Gminy Żabia Wola, Waldemara Brzywczy Wójta Gminy Baranów, Macieja Śliwierskiego Wójta Gminy Jaktorów, Mirosława Orlińskiego Wójta Gminy Sochaczew, Damiana Jaworskiego Wójta Gminy Rybno oraz Starosty Grodziskiego Marka Wieżbickiego;

Dla komisji konkursowych: Marcina Tylczyńskiego, Justyny Skrzypkowskiej i Agnieszki Dąbrowskiej – Referat Pozyskiwania Środków Zewnętrznych Urząd Gminy Żabia Wola oraz Zofii Owczarek (członka Zarządu LGD), Małgorzaty Warcaby (członka LGD) i Stanisławy Retmaniak (Stowarzyszenie BORIS);

Występujących na scenie: Stowarzyszenia Kultury Fizycznej FRESH, Mazowieckiego Klubu Karate Tradycyjnego Nikobushi Grodzisk Mazowiecki, Julii Kucharskiej, Zespołu Ludowego „Wiskitki”, dzieci i młodzieży z kół zainteresowań działających w Mszczonowskim Ośrodku Kultury;

Organizacji prezentujących się na pikniku: Stowarzyszenia Kultury Fizycznej FRESH, Klubu Sportowego „Start”, OSP Radziejowice, OSP Wręcza, OSP Zbiroża, OSP Antoniew, OSP Żelechów, Mazowieckiego Klubu Karate Tradycyjnego Nikobushi Grodzisk Mazowiecki, Hufca im. 31 pułku Strzelców Kaniowskich ZHP Mszczonów, Stowarzyszenia Europa i My, Grupy „Mszczonów klasycznie”, Koła Gospodyń Wiejskich Adamów Wieś, GeoŻaby Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Żabiowolskiej, Stowarzyszenia „Bezdomniaki Żabiowolskie”, Sołectwa Huta Żabiowolska, Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Zboiska „Równać Szanse”, Fundacji Przyjaciele Szkoły w Książenicach, Mszczonowskie WOPR, Lokalnego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej (LOWES) BORIS.

Podziękowanie za wsparcie techniczne i merytoryczne dla: Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkalnej z Panem Bogdanem Fedorowiczem, Mszczonowskiego Ośrodka Kultury, OSP Mszczonów, Komisariatu Policji w Mszczonowie, Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mszczonowie, Jana Karalusa i Moniki Karalus – WETEN, Rafała Reszki Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Rawskiej, Zenona Ludwiniaka P.H.U. „Zbiroża”, Beaty Rochowiak – ID LOGISTICS Polska S.A., Małgorzaty Hornig – ID LOGISTICS Polska S.A., Marty Makarewicz – PepsiCo, Anny Zalewskiej-Bukszyńskiej – PepsiCo, Marcina Chmielewskiego – PepsiCo.

Relacja z Pierwszego Pikniku organizacji pozarządowych na Ziemi Chełmońskiego.