Dzień tygodnia: niedziela, 14 lipiec 2024 |

„Zdrowo, smacznie i nowocześnie gotujemy na Ziemi Chełmońskiego” – to projekt który ma celu przeprowadzanie licznych działań podczas których będzie wykorzystywany zakupiony w ramach dotacji wielofunkcyjny sprzęt Thermomix wraz z akcesoriami.

Zadanie Zdrowo, smacznie i nowocześnie gotujemy na Ziemi Chełmońskiegorealizowane będzie na terenie Ziemi Chełmońskiego między innymi poprzez przeprowadzane warsztaty kulinarne czy wydarzenia lokalne w miejscach które będą dysponowały odpowiednią infrastrukturą potrzebną do przeprowadzenia zaplanowanych działań , a odbiorcami będą dzieci, młodzież oraz dorośli, KGW, OSP oraz grupy nieformalne które planują aktywniej włączyć się w działania lokalne.

W ramach projektu zaplanowaliśmy:

  • warsztaty kulinarne promujące tradycyjną zdrową kuchnię polską w tym zdrowe słodycze i przekąski. Spotkania będą obejmowały dodatkowo idee podtrzymywania międzypokoleniowych więzi między uczestnikami jak również zawierały elementy edukacyjne takie jak, np. sztuka nakrywania stołu, zasady savoir-vivre oraz zachowanie dziedzictwa kulinarnego regionu poprzez poznanie dawnych receptur na lokalne potrawy.
  • wykorzystanie zakupionego sprzętu podczas organizacji cyklicznej imprezy pn.”Dzień Szarlotki” organizowanej od 15 lat przez LGD Ziemia Chełmońskiego, w postaci przygotowania dla uczestników imprezy, napojów do degustacji.
  • wykorzystanie Thermomix wraz z akcesoriami do prowadzenia działań statutowych takich jak: szkolenia, doradztwo czy spotkania dla beneficjentów .
Urządzenie Thermomix z akcesoriami

W ramach zadania pn. „Zdrowo, smacznie i nowocześnie gotujemy na Ziemi Chełmońskiego” zakupiono kuchenne urządzenie wielofunkcyjne Thermomix TM6 wraz z akcesoriami, które zostało wykorzystane do organizacji warsztatów kulinarnych promujących tradycyjną zdrową kuchnię polską oraz zdrowe słodycze i przekąski, skierowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców obszaru Ziemi Chełmońskiego.  Z jego pomocą przygotowywano degustacje napojów i  tradycyjnych potraw  podczas „Dnia Szarlotki”, jak również służy do realizacji innych działań prowadzonych w siedzibie LGD (np. organizacji spotkań dla beneficjentów, szkoleń, doradztwa w ramach działalności statutowej, jak również przy realizacji innych projektów). Celem zadania było wzmocnienie zaplecza technicznego LGD „Ziemia Chełmońskiego” niezbędnego do realizacji działań organizacji, w tym przede wszystkim warsztatów kulinarnych i wydarzeń lokalnych, integrujących i aktywizujących kobiety i społeczności w środowisku wiejskim na Ziemi Chełmońskiego, a także udział w innych wydarzeniach promujących zasoby lokalne.

Realizacja warsztatów kulinarnych z wykorzystaniem urządzenia Thermomix wraz z akcesoriami.

1) 27.08.2023 świetlica wiejska w Szczęsnym / gmina Grodzisk Maz./– odbyło się spotkanie  z wyrobu kiszonek organizowane  we współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich Odranki .

W spotkaniu wzięły udział 23 osoby, w tym też dzieci.

Podczas spotkania, z pomocą urządzenia Thermomix przygotowywane były: kiszonki (sałatki oraz kiszona kapusta z dodatkami) oraz zimne napoje tj. lemoniada, napój pomarańczowo – cytrynowy, mrożona kawa z mlekiem oraz  napary z herbaty.

2) 07.09.2023 – mieszkańcy wsi  Jastrzębik / gmina Żabia Wola/ przy okazji spotkania założycielskiego Koła Gospodyń Wiejskich Jastrzębnik  zorganizowany został warsztat z wypieku ciast z wykorzystaniem urządzenia Thermomix. Podczas spotkania wypiekane były ciasteczka  z  różnymi dodatkami w tym czekoladowe mufinki. W spotkaniu kulinarnym wzięło udział 8 osób w tym młodzież szkolna.

3) 13.09.2023 OSP Mokas / gmina  Sochaczew/. Koło Gospodyń Wiejskich w Mokasie zorganizowało spotkanie poświęcone nauce pieczenia chleba. W spotkaniu wzięły udział mieszkanki oraz członkinie KGW z innych gmin terenu Lokalnej Grupy Działania jak również młodzież. W trakcie spotkania uczestnicy wyrabiali ciasto na chleb zarówno ręcznie  jak również  z pomocą urządzenia Thermomix (tu skorzystano z przepisu dostępnego na platformie urządzenia tj. cookidoo) .

 Dzieci z pomocą dorosłych wyrobiły ciasto, wywałkowały by następnie wysmarować je ziołami. Na końcu ziołowy chlebek został upieczony i …. ze smakiem zjedzony.

Podczas spotkania w urządzeniu Thermomix przygotowano napoje zarówno zimne jak i ciepłe.

W spotkaniu wzięło udział 11 osób.

4) 29.09.2023 Drybus / gmina Baranów, tu odbyło się spotkanie z wyrobu sękacza wypiekanego na  żywym ogniu. Spotkanie zorganizowane zostało we współpracy z  KGW z gminy Baranów w tym KGW w Golach i KGW w Drybusie. Na spotkanie zaproszone zostały również mieszkanki  gminy Baranów oraz przedstawicielki innych KGW z obszaru LGD Ziemia Chełmońskiego.

Podczas spotkania w urządzeniu Thermomix wyrabiane było ciasto  do wypieku  sękacza  oraz były przygotowywane zimne napoje: lemoniady, napoje pomarańczowo- cytrynowe, czy kawa.

W spotkaniu wzięły udział 23 osoby.

5) 21.10.2023 r OSP Skuły – Bartoszówka, gmina Żabia Wola. KGW Gągolinki zorganizowały spotkanie poświęcone nauce wyrobu octu. Urządzenie Thermomix posłużyło między innymi do przygotowywania/zmielenia przypraw niezbędnych do przygotowania octów. Dodatkowo uczestnicy spotkania mieli okazję nauczyć sie i skosztować różnych napojów tj. bezalkoholowych grzańców, rozgrzewających naparów czy też zimnych lemoniad lub napojów pomarańczowo – cytrynowych.

W spotkaniu wzięło udział 16 osób  w tym młodzież.

6)15.11.2023r Osiny / gmina Baranów/. Cztery KGW z gminy Baranów tj. KGW w Golach, KGW w Drybusie,  Koło Gospodyń Wiejskich w Baranowie, Koło Gospodyń Wiejskich Boża Wola „Tworzymy z Pasją”, zorganizowały spotkanie poświęcone nauce wypieku piernika oraz zdobienia domków z piernika. Podczas tego spotkania, urządzenie Thermomix posłużyło do wyrabiania ciasta piernikowego oraz wykonania lukru do ozdabiania wykonanych prac.

W spotkaniu  wzięło udział 15 osób w tym młodzież.

Podczas spotkania z przepisów dostępnych w urządzeniu Thermomix , przygotowano również ciepłe i zimne napoje dla uczestniczek spotkania.

Dodatkowo poza spotkaniami o charakterze kulinarnym, urządzenia Thermomix wraz z akcesoriami użyto na przykład na spotkaniu organizacji pozarządowych z Gminy Mszczonów ( 06.10.2023r.).

W trakcie tego spotkania jego uczestnicy (19 osób) mieli okazję skosztować zimnych oraz ciepłych napojów przygotowanych w urządzeniu Thermomix.

W ramach zadania pn. „Zdrowo, smacznie i nowocześnie gotujemy na Ziemi Chełmońskiego” urządzenie Thermomix  było wykorzystane w dniu 17.09.2023r. podczas festynu pn. „Dzień Szarlotki” który niezmiennie od 15 lat odbywa sie w Żabiej Woli. Przy okazji festynu, zbierane są środki na pomoc i opiekę nad bezdomnymi zwierzętami w gminie Żabia Wola . Święto Szarlotki | Ziemia Chelmonskiego

Stowarzyszenie Bezdomniaki Żabiowolskie, współpracujące od wielu lat z LGD Ziemia Chełmońskiego, wypożyczyło urządzenie Thermomix  i zaangażowało 10-iu wolontariuszy do obierania ziemniaków i  wyrabiania ciasta na placki ziemniaczane, które następnie były rozdawane do degustacji podczas Dnia Szarlotki w Żabiej Woli 17.09.2023r. Jubileuszowy Dzień Szarlotki -17.09.2023 | Ziemia Chelmonskiego

O realizacji projektu „Zdrowo, smacznie i nowocześnie gotujemy na Ziemi Chełmońskiego”informowano również  podczas wystąpień na scenie  podczas w/w festynu przekazując informację  o możliwości  wypożyczenia sprzętu przez organizacje pozarządowe w tym Koła Gospodyń Wiejskich  na potrzeby  sprawnego przygotowania  potraw w ramach zajęć  kulinarnych czy  przygotowań do  obsługiwanych  uroczystości na które  przygotowywane  byłyby różnego rodzaju potrawy.

Organizacje pozarządowe w tym Koła Gospodyń Wiejskich z obszaru działania LGD Ziemia Chełmońskiego mają możliwość wypożyczenia urządzenia Thermomix wraz z akcesoriami na potrzeby np. prowadzonych zajęć kulinarnych czy ułatwienia przygotowania obsługi wydarzeń służących lokalnej społeczności.

W celu skorzystania z urządzenia zapraszamy do zapoznania się z „Regulaminem wypożyczenia urządzenia kuchennego Thermomix TM6 wraz z dodatkowy osprzętem” oraz protokołem przekazania urządzenia Thermomix TM6.

Wszelkie sprawy należy zgłaszać bezpośrednio do biura LGD Ziemia Chełmońskiego.