Przedstawiciele organizacji pozarządowych z terenu Ziemi Chełmońskiego wraz z członkami Stowarzyszenia w ramach projektu „Drogowskazy aktywności obywatelskiej na Ziemi Chełmońskiego” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020 w dniach 15 – 16 września br. uczestniczyli w wizycie studyjnej do Nidzickiej Fundacja Rozwoju „NIDA”, woj. warmińsko – mazurskie.
Wybór Nidzickiej Fundacji Rozwoju „NIDA” nie był przypadkowy – ponieważ jest ona prężnie działającą organizacją, która od prawie 20 lat prowadzi wiele różnorodnych działań na rzecz społeczności lokalnej (https://nida.pl/) , dodatkowo prowadzi Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej czy Fundusz Pożyczkowy oraz ściśle współpracuje z Lokalnymi Grupami Działania a także posiada bogate doświadczenie w zakresie współpracy z organizacjami pozarządowymi również za granicą.
Nidzicka Fundacja Rozwoju „NIDA” jest terenie Polski liderem i głównym ekspertem w zakresie tworzenia wiosek tematycznych – twórcami Garncarskiej Wioski w Kamionce (http://garncarskawioska.pl/), czy Rajskiego Ogrodu ( http://rajskiogrod.org.pl/ ).
Barbara i Krzystof Margol założyciele „NIDY”- to marka sama w sobie, to wizjonerzy którzy potrafią zarażać chęcią do działań obywatelskich ale przede wszystkim to osoby o otwartych umysłach i sercach na drugiego człowieka.
Dlatego też tematem przewodnim naszego wyjazdu pokazanie pomysłów na kreowanie produktów i usług turystycznych.
W pięknych okolicznościach Warmińsko – Mazurskiej przyrody przez 2 dni, mieliśmy okazje zobaczyć miejsca które powstały, działają oraz rozwijają się dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności:
„Garncarską Wioskę w Kamionce ” – to miejsce gdzie odtwarzane są stare ginące zawody, kultywowane są dawne tradycje i obyczaje. Dodatkowo organizowane są tam warsztaty i pokazy ceramiczne, bibułkarskie, florystyczne, malowanie na szkle, warsztaty witrażowe i wytwarzania papieru czerpanego. Organizuje wydarzenia integracyjne dla firm, szkolenia oraz kompleksowo organizuje wizyty studyjne. W ramach oferty skierowanej do dzieci odbywają się lekcje z dziedzictwa kultury oraz zajęcia przyrodnicze.
Dodatkowo w trakcie pobytu skorzystaliśmy z warsztatu z użyciem modelu biznesowego A. Osterwaldera nt. Kreowania innowacyjnych produktów i usług turystycznych – poprowadzonego przez Krzysztofa Margola.
Wioskę tematyczną w Jabłonce „Kraina 7 osobliwości” – pod tą tajemniczą nazwą kryją się najpiękniejsze zakątki gminy Nidzica położone wzdłuż północnego brzegu jeziora Omulew, które w swojej powieści dla młodzieży Krystyna Siesicka nazwała „Jeziorem Osobliwości”. Krainę tę tworzy wspomniane jezioro Omulew, oraz cztery wsie: Wikno, Jabłonka, Natać Duża i Natać Mała, leżące w Puszczy Ramucko-Napiwodzkiej. To tutaj toczy się akcja znanej powieści „Jezioro osobliwości” Krystyny Siesickiej. Tu też mieszka wodnik Omulek i jego świta, którzy chcą przybliżyć Ci to urokliwe, wyjątkowe i tajemnicze miejsce.
Historia Krainy 7 osobliwości sięga czasów średniowiecza. Tutaj przebiegał szlak bursztynowy. Warto odwiedzić miejsca, przez które odbywały się zorganizowane wyprawy po bursztyn. W okolicznych lasach kryją się bunkry z okresu II wojny światowej, rowy przeciwpancerne, stanowiska strzelnicze pozostałe po olsztyneckiej linii obrony. W okolicach znajdują się historyczne cmentarze z okresu I i II wojny światowej oraz stary drewniany kościółek. Legenda mówi o ukrytym w okolicy skarbie generała Samsonowa, zaginionym w czasie I wojny światowej. Podobno są to skrzynie pełne złotych monet.
Wioskę Źródlaną w Łynie – znajdującą się w przy źródle Rzeki Łyny, najdłuższej rzeki Warmii i Mazur. Ta wioska tematyczna jest na początku swej drogi działalności społecznej i tworzenia produktów i usług turystycznych.
Trzymamy mocno kciuki za dalszy rozwój tej inicjatywy i życzymy by rośli w silę a my będziemy im kibicować i odwiedzać.
Mamy nadzieję ze już niedługo na terenie Ziemi Chełmońskiego powstaną takie miejsca…
ankieta oceny wizyty studyjnej : Ankieta oceny wizyty studyjnej