Dzień tygodnia: czwartek, 12 grudzień 2024 |

Pierwszego dnia kalendarzowej jesieni zabraliśmy 25  osobową grupę na wyjazd studyjny do wiosek tematycznych i zagród edukacyjnych na terenie LGD „Kraina Rawki”, lidera projektu współpracy pn. „Produkty lokalne i atrakcje turystyczne drogą do rozwoju obszarów wiejskich” (PLiAT), finansowanego ze środków PROW na lata 2014-2023.

Celem wyjazdu było poznanie dobrych praktyk, sposobów i metod jak można wykorzystać zasoby i potencjał obszaru do stworzenia atrakcyjnej oferty spędzania wolnego czasu. Wartością dodaną wyjazdu była również aktywizacja i integracja bowiem grupa uczestników reprezentowała mieszkańców gmin członkowskich, różne środowiska w tym przedstawicieli organizacji pozarządowych (m.in. KGW, OSP), sołectw, lokalnych społeczników, ale także młodych mieszkańców obszaru w tym m.in. dzieci uczestniczących w działaniach LGD Ziemia Chełmońskiego.

Pierwszym punktem na mapie naszej sąsiedzkiej przygody była wizyta w „Zagrodzie Kwiatkowej” w Wiosce Różanej Wilkowice. Tam uczestniczyliśmy w warsztatach pn. „Kod kreskowy wsi” oraz pokazie robienia róż – gigantów. Było ciekawie, barwnie i twórczo. Ciasto w kształcie róż idealnie dopełniło wizytę a wystrój miejsca oraz barwne stroje gospodarzy zachęcały do zrobienia pięknych fotorelacji.   

Dokładnie tak jak głosi slogan: Barwna Gmina Rawa Mazowiecka, pięknie i kolorowo zostaliśmy przyjęci przez gospodarzy którzy choć w małej części ukazali nam dziedzictwo i bogactwo Gminy Rawa Mazowiecka.

Następne udaliśmy się  do  Wioski Mchu i Paproci  Wólka Lesiewska gdzie zwiedziliśmy „Małe Muzeum Drewna” a następnie wzięliśmy udział w warsztatach stolarskich w „Stolarence pod Paprocią”. Łatwo nie było ale każdy z uczestników podjął wyzwanie i samodzielnie mógł  wykonać skrzyneczkę na skarby lub w przypadku dzieci drewnianego jeżyka.

Przygodę z wioskami  tematycznymi  i zagrodami edukacyjnymi na terenie LGD „Kraina Rawki” zakończyliśmy w Przystanku Julianów prowadzonym przez przez Stowarzyszenie Zagroda pod Dębami. Tam ponownie czekało na naszych uczestników wyzwanie – warsztat „Dębowa motanka”, czyli pokaz robienia lalek motanek oraz warsztaty muzyczne pn. „Polskie nutki pod Dębami”.  

Zwieńczeniem intensywnego dnia  była biesiada przy ognisku i wspólne sesje zdjęciowe.

Składamy ogromne podziękowania zarówno w swoim imieniu jak też uczestników wyjazdu studyjnego dla Pani Małgorzaty Dudek oraz pracowników Stowarzyszenia Oświatowo – Edukacjno – Wychowawczego „SOWA” za zorganizowanie tak bogatego w atrakcje wyjazdu do wiosek tematycznych i zagród  edukacyjnych na terenie LGD Kraina Rawki.

Mamy nadzieje, że po tym doświadczeniu i na terenie Ziemi Chełmońskiego zaczną powstawać takie inicjatywy oraz miejsca i już niebawem i my będziemy móc gościć uczestników z innych obszarów pokazując bogactwo i atrakcje Ziemi Chełmońskiego – wiemy że mamy co pokazać !