Dzień tygodnia: środa, 05 luty 2025 |

Spotkanie tematyczne w dniu 1 lipca w Gminnym Centrum Informacji w Mszczonowie przeprowadzone przez Panią Alicję Szulc-Rodziewicz z fotografia reportażowa (asfotografia.pl), expertkę specjalizującą się w fotografii reportażowej, dokumentalistki m. innymi projektów społecznych, wydarzeń i imprez, która szkoliła uczestników warsztatu w zakresie tworzenia angażujących i profesjonalnych krótkich form wideo oraz pokazywała jak tworzyć atrakcyjne wizualne treści w postaci np. np. rolek video na platformy takie jak Instagram, TikTok czy Facebook.


Stodoła Nad Bzurą – 1 września br. w Kozłowie Biskupim w ramach działań projektowych przeprowadzone zostało spotkanie warsztatowe którego zakres dotyczył zagadnień związanych z angażowaniem młodych osób do działań w organizacjach pozarządowych, sposobów ich motywowania, przepisów związanych z organizacją wolontariatu.

W spotkaniu udział wzięli: aktywni mieszkańcy obszaru, przedstawiciele MDP i organizacji pozarządowych, członkinie lokalnych KGW oraz młodzież.

Na zakończenie spotkania uczestnicy odbyli krótki kurs z zakresu pierwszej pomocy. Każdy z uczestników miał możliwość zapoznania się działaniem Automatycznego defibrylatora zewnętrznnego (AED), poćwiczyć na fantomach działania resuscytacyjne a nawet poznać play-listę utworów muzycznych w których tempo wynosi około 100-120 na minutę i które skutecznie pomagają w prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej.


30 października 2024r. w Świetlicy w Kraśniczej Woli, zorganizowaliśmy dla przedstawicieli: NGO, grup nieformalnych, organizacji zrzeszających seniorów, czy członków KGW, warsztat podczas którego uczestnicy poznali zagadnienia związane ✍️z pisaniem wniosków o dofinasowanie dla działań swojej organizacji. Warsztat obejmował zarówno zagadnienia w zakresie teorii jak i praktyki. Zaproszony expert omawiał między innymi: diagnozowanie potrzeb, logikę projektową, projektowanie budżetu, sprawozdawczość oraz dokumentowanie działań zaplanowanych w projekcie. Uczestnicy pozyskali wiedzę, gdzie szukać ogłoszeń o planowanych konkursach, na co zwrócić szczególną uwagę przy aplikowaniu o środki jak również uczestnicy mogli poznać działanie dostępnych generatorów wniosków oraz instrukcje jak się po tych generatorach poruszać.

Zagadnienia związane z pozyskiwaniem dodatkowych środków na działania organizacji zawsze cieszą się zainteresowaniem, dzięki wiedzy pozyskanej na warsztatach i szkoleniach które są organizowane przez Stowarzyszenie, jest duża szansa na to że na terenie Ziemi Chełmońskiego zostaną zrealizowane ciekawe i potrzebne inicjatywy służące mieszkańcom obszaru.


W dniu 14.11.2024r. w świetlicy w Żdżarowie, zorganizowany został warsztat nt. pisania wniosków przez NGO, KGW czy grupy nieformalne. Tym razem warsztat poprowadził p. Tomasz Jankowski z Wrocławskiej Inicjatywy Doradczej. Zainteresowanie warsztatem było spore a uczestnicy mieli okazję nie tylko posłuchać teorii podanej w akademicki sposób ale również wykonać kilka zadań w postaci analizy czy diagnozy na konkretnych zadaniach.


Z końcem roku w ramach projektu zorganizowaliśmy spotkania z przedstawicielami i przedstawicielkami lokalnych KGW oraz osobami zaangażowanymi w działania na rzecz lokalnej społeczności.

Podczas tych spotkań, uczestnicy mieli okazje poznać się, porozmawiać na temat swoich dotychczasowych działań jak również planów na przyszłość. Ideą spotkania było przede wszystkim nawiązywanie i podtrzymywanie wzajemnych relacji, jak również budowanie przestrzeni do wspólnych działań.

Korzyści jakie można odnieść z działalności w sieci są znacznie większe aniżeli korzyści, jakie można odnieść działając samemu (efekt synergii) przy czym, w przypadku, spotkania przedstawicieli lokalnych KGW, główny nacisk uczestników został skierowany na osiąganie korzyści głównie w wymiarze społecznym.

Wzajemne poznanie i sieciowanie może stanowić „kapitał” do kolejnych działań np. poprzez :

  • pozyskiwanie partnerów do współpracy przy realizacji projektów i aktywności na rzecz lokalnej społeczności,
  • umożliwia wymianę wiedzy i pomysłów,
  • pomaga w czerpaniu z doświadczeń innych jak również dzieleniu się swoimi doświadczeniami,
  • umożliwia poszerzenie wiedzy czy inspiracji do działań,
  • poszarzenie kręgu kontaktów.

W wyniku wniosków powstałych podczas licznych działań we współpracy z KGW, LGD Ziemia Chełmońskiego, opracuje, wyda i udostępni bezpłatny kalendarz na 2025r. w którym znajdą się zdjęcia z działań i inicjatyw KGW z obszaru Ziemi Chełmońskiego, wraz z nazwami organizacji i miejscem działania, co będzie stanowiło bazę do podtrzymywania kontaktów na kolejne wspólne działania.