Dzień tygodnia: środa, 05 luty 2025 |

Pracownicy Lokalnej  Grupy Działania „Ziemia Chełmońskiego” w ramach podsumowania 3 miesięcznego projektu pt.  „Akademia Umiejętności Animatora LGD”  zorganizowanego przez  Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich, w dniach  29 – 31 sierpnia, wraz przedstawicielami kilku Mazowieckich LGD wzięli udział w wyjeździe studyjnym zakończonym Seminarium.

W pięknych okolicznościach Warmińsko – Mazurskiej  przyrody oraz dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczestników szkolenia  z tego terenu  – Pana Kamila Salmanowicza z LGD  Warmiński Zakątek oraz  Pani  Magdaleny Jabłonowskiej –  lokalnej  działaczki, mieliśmy okazje zobaczyć wiele ciekawych miejsc które powstały, działają oraz rozwijają się dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności.

Podczas 3 dniowego pobytu mieliśmy okazję odwiedzić :

  • Zielarską Wioskę Blanki koło Lidzbarka Warmińskiego. Energicznie działająca Pani Sołtys wraz z grupą Pań od lat stara się aktywizować lokalne środowisko. Z głowami pełnymi pomysłów i rękoma gotowymi do pracy – walczą o kolejne dofinansowania, uczestniczą w konkursach i projektach. Nie chcą „siedzieć w miejscu”, lecz wykorzystywać potencjał miejsca, w którym mieszkają oraz promować walory ekologiczne i tradycje regionu.  Zielarska wieś Blanki
  • Wioskę Gręplarską Pachnąca Ziołami we wsi Bukwałd. Projekt „wioski tematycznej” został dofinansowany w 2017 roku z budżetu Gminy Dywity w ramach realizacji projektu Wioska Gręplarska Pachnąca Ziołami. To magiczne miejsce stwarza wiele możliwości dla lokalnych mieszkańców jak i gości do nauki oraz rozwoju a przede wszystkim integracji mieszkańców. Świetlica wiejska to miejsce tętniące życiem, azyl dla ludzi „działania” chcących  dać coś z siebie by innym żyło się lepiej. Na  terenie  wioski  odbywają się spotkania edukacyjne oraz warsztaty – mieszkańcy tworzą wyroby z ziół, przetwory, naturalne syropy i rękodzieło! Dzieci mogą na własne oczy nauczyć się między innymi jaką drogę przechodzi wełna od owieczki do sweterka oraz jak smakują  potrawy doprawione  łąkowymi chwastami.

owca

  • Stowarzyszenie Warmińskich Chłopów Bosych we wsi Praslity w Dobrym Mieście. To wyjątkowa wioska tematyczna, której znakiem rozpoznawczym jest idea ekologii i bliskości z naturą na co  potwierdzeniem jest fakt iż członkowie – czteroosobowa Rodzina  Państwa  Sękulskich na co dzień i o każdej porze roku oraz każdych okolicznościach chodzi boso. Pani Bożena oraz Mariusz Sekulscy wraz z dorosłymi dziećmi prowadzą Ekologiczne Gospodarstwo a plony swojej ziemi wykorzystują do produkcji wysokiej jakości żywności, która jest dostarczana do zarówno do indywidualnych odbiorców jak i restauracji, dodatkowo można  je również kupić bezpośrednio u nich w gospodarstwie.

bose chłopy o

 

Bose Chłopy 0_o

  • „Garncarską Wioskę ” tematyczną działającą we wsi Kamionka k/Nidzicy. Tutaj odtwarzane są stare ginące zawody, kultywowane są dawne tradycje i obyczaje. Garncarska Wioska w Kamionce organizuje warsztaty i pokazy ceramiczne, bibułkarskie, florystyczne, malowanie na szkle, warsztaty witrażowe i wytwarzania papieru czerpanego. Organizuje wydarzenia integracyjne dla firm, szkolenia oraz kompleksowo organizuje wizyty studyjne. W ramach oferty skierowanej do dzieci odbywają się lekcje z dziedzictwa kultury oraz zajęcia przyrodnicze.

W trakcie wizyty studyjnej gościliśmy również w Lidzbarku Warmińskim a tam w towarzystwie burmistrza tego miasta – pana Jacka Wiśniowskiego mogliśmy również zobaczyć Oranżerię Krasickiego oraz znajdującą się tam  Bibliotekę Pedagogiczną .  Kompleks ten  w ostatnim okresie wzbogacił się o przepiękne schody oraz rewitalizację ogrodu. Pan Burmistrz  pochwalił się również kolejną udaną inwestycją w mieście  –  Amfiteatrem  Miejskim.

Obiekt powstał  w ramach projektu „Aktywizacja społeczno-zawodowa poprzez modernizację amfiteatru oraz budowę Centrum Rzemiosł i Kultury Warmińskiej” w ramach Ponadlokalnego Programu Rewitalizacji Miast Cittaslow.

Na zakończenie wizyty studyjnej w Garncarskiej Wiosce odbyło się seminarium podsumowujące  realizację projektu szkoleniowego pt.  „Akademia Umiejętności Animatora LGD”  w trakcie którego gospodarz Garncarskiej Wioski a zarazem Prezes LGD „Brama Mazurskiej Krainy” – Krzysztof Margol opowiedział o  historii miejsca oraz dzianiach Lokalnej Grupy Działania.

Wyjazd utwierdził w przekonaniu, że warto działać, nie poddawać się i  angażować. Ważne by robić swoje i dawać  dobry przykład a wtedy sens istnienia i satysfakcja gwarantowana.

 

Akademia umiejętności Animatora LGD – nasze LGD było tam !