Dzień tygodnia: piątek, 03 luty 2023 |
Myślisz o własnym biznesie? Masz startup i szukasz możliwości rozwoju, ekspansji, finansowania lub wsparcia merytorycznego? Portal startup.pfr.pl to prawdopodobnie jedyne miejsce, gdzie najdziesz ponad 100 programów wsparcia dla innowatorów, startupów i MŚP.

Grupa PFR jest jedną z największych, obok Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, instytucji wspierających ekosystem innowacji w Polsce. Wielu innowatorów, startupów i innowacyjnych przedsiębiorstw, chcąc dalej się rozwijać potrzebuje kapitału lub doradztwa biznesowego. Dlatego w 2017 roku powstał startup.pfr.pl – portal „szyty na miarę” każdego przedsiębiorcy, gdzie znajdziesz zebraną i przedstawioną w przyjazny sposób szeroką ofertę możliwości wsparcia takich instytucji, jak PARP, ARP, PFR Ventures, BGK, PFR i in., dla projektów na każdym etapie rozwoju – od pomysłu po ekspansję zagraniczną.

– Na rynku jest wiele różnych narzędzi wsparcia dla młodych innowacyjnych firm – finansowego, edukacyjnego i doradczego. Od przedsiębiorców wiemy, że pojawiła się potrzeba uporządkowania i spersonalizowania oferty oraz stworzenia jednego miejsca integracji i kontaktu środowiska młodych przedsiębiorców. Na portal składa się m.in. przystępna dla odbiorcy wyszukiwarka dostosowana do potrzeb współczesnego startupu. Bez względu na to, czy firma poszukuje wsparcia jest w fazie pomysłu i potrzebuje weryfikacji rynkowej przydatności produktu, szuka inwestora lub innych źródeł finansowania, czy też rozważa ekspansję zagraniczną – na startup.pfr.pl znajdzie przydatne i aktualne informacje – mówi Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji, Polski Fundusz Rozwoju.

Ponad 100 programów wsparcia dla pomysłodawców i firm

Na portalu startup.pfr.pl obecnie prezentowanych jest ponad 100 programów, z których mogą skorzystać przedsiębiorstwa z różny branż. Zarówno z sektora IT/ICT, firmy rozwijające projekty gamingowe, jak i spółki z branż tj.: e-commerce, mobile, FinTech, EdTech, IoT, AI oraz wiele innych.

Wszystkie instrumenty wsparcia zostały podzielone na trzy etapy rozwoju biznesu: pomysł, rozwój i ekspansja zagraniczna. Do każdego z nich twórcy portalu dobrali usługi z zakresu: akceleracji, doradztwa i szkoleń, współpracy z dużym biznesem, finansowania czy też zagranicznych targów i wydarzeń.

Programy według etapu działalności

Główny podział programów, tj. oferty na stronie, odnosi się do poziomu zaawansowania (etapu) działalności:

1. Mam pomysł na biznes

Oferta skierowana do osób, które mają pomysł na biznes i szukają finansowania lub potrzebują wsparcia w zakresie doradztwa i szkoleń. Obecnie zainteresowani mogą aplikować do programów takich jak:

2. Chcę rozwinąć moją firmę

Oferta skierowana do osób, które mają już za sobą pierwsze kroki w biznesie. Udało im się założyć firmę, a teraz pracują nad jej rozwojem. Spółki na tym etapie mogą pozyskać od Grupy PFR wsparcie finansowe, z zakresu akceleracji lub ułatwioną ścieżkę współpracy z korporacjami czy spółkami Skarbu Państwa.

Wśród aktualnych programów znajdziemy m.in.:

 • Wzór na konkurencję – program, dzięki któremu mikro-, mali lub średni przedsiębiorcy z makroregionu Polski Wschodniej otrzymają finansowanie nawet do 3 mln zł na stworzenie i implementację strategii wzorniczej.
 • Badania na rynek – biorąc udział w programie, możesz uzyskać wsparcie finansowe na projekty inwestycyjne, polegające na wdrożeniu wyników prac badawczych, których efektem będzie wprowadzenie na rynek nowych lub znacząco ulepszonych produktów czy usług.
 • Cross EU Women Business Angels (WBA) – wsparcie dla startupów – program skierowany do kobiecych startupów we wczesnej fazie rozwoju, który umożliwi przedstawienie projektu przed ekspertkami, Aniołami Biznesu i inwestorami z Polski, Niemiec, Hiszpanii, Grecji oraz Słowacji.

3. Planuję ekspansję zagraniczną

Oferta przeznaczona dla osób, które prowadzą już własną firmę i chcą wyjść poza granice naszego kraju. Zainteresowani mogą liczyć na wsparcie od Grupy PFR w zakresie finansowym, doradztwa i szkoleń czy zagranicznych targów i eventów.

Wśród aktualnych programów znajdziemy m.in.:

 • Polskie Mosty Technologiczne – program skierowany do firm o dużym potencjale do internacjonalizacji, które planują ekspansję zagraniczną. Biorąc udział w programie, otrzymasz kompleksowe wsparcie ekspertów zewnętrznych w wypracowaniu oraz wdrożeniu strategii wejścia na zagraniczny rynek. Wsparcie finansowe na rozwój pojedynczego projektu wynosi 200 tys. zł.
 • Doradztwo lokalizacyjne – w ramach programu otrzymasz profesjonalne doradztwo, dzięki któremu wybierzesz najlepszą lokalizację dla swojej inwestycji zagranicznej.
 • Ubezpieczenie należności – Pakiet na rozwój – korzystając z rozwiązania oferowanego przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE), możesz uzyskać zabezpieczenie firmy przed nieotrzymaniem płatności za dostarczony towar lub wykonaną usługę od wszystkich kontrahentów objętych ochroną ubezpieczeniową, zarówno tych w kraju, jak i za granicą – jedną polisą ubezpieczysz wszystkie należności.
 • Branżowy Program Promocji IT/ICT – polskie stoisko na konferencji Web Summit 2019, Lizbona – biorąc udział w programie, bezpłatnie zaprezentujesz materiały promujące Twój produkt na najważniejszych wydarzeniach startupowych np. na Web Summit w Lizbonie, czyli największej konferencji technologicznej na świecie przyciągającej rocznie ponad 60 000 uczestników.

Programy według rodzaju wsparcia

Serwis pozwala także wyszukiwać programy pod względem konkretnego rodzaju wsparcia (ilustracja 1).

Ilustracja 1: Kryteria wyszukiwania programów wsparcia na portalu startup.pfr.pl

1. Akceleracja

Wśród aktualnych programów znajdziemy m.in.:

 • ARP Games – akcelerator założony z myślą o utalentowanych i początkujących twórcach gier wideo, którzy potrzebują pomocy w rozwinięciu skrzydeł. Dofinansowanie dla jednego projektu może wynieść łącznie nawet 100 tys. zł.

2. Doradztwo i szkolenia

Wśród aktualnych programów znajdziemy m.in.:

 • Szkoła Pionierów PFR – międzynarodowy program edukacyjny dla przyszłych polskich przedsiębiorców technologicznych i wizjonerów.
 • Sieć Mentorów PFR – program mentoringowy skierowany do startupów i młodych firm, dzięki udziałowi Ty i Twój zespół uzyskacie wsparcie merytoryczne od doświadczonego eksperta, który pomoże Wam w rozwinięciu wybranej kompetencji biznesowej.
 • Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie: Doradztwo i szkolenia – program skierowany do osób, które założyły działalność gospodarczą lub ubiegają się o pożyczkę na jej założenie w ramach programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”.

3. Współpraca z dużym biznesem

Wśród aktualnych programów znajdziemy m.in.:

 • ARP Innovation Pitch to warsztaty w formie konkursów, które pozwalają startupom i MŚP na zaprezentowanie swoich rozwiązań dużym firmom i korporacjom. Ich praktyczna formuła ułatwi Ci poznanie nowych partnerów i potencjalnych klientów, powiększy Twoją wiedzę o aktualnych potrzebach rynkowych oraz pomoże przekonać odbiorców do efektywności Twojego rozwiązania.

4. Finansowanie

Wśród aktualnych programów znajdziemy m.in.:

 • Xevin VC – PFR Starter FIZ – fundusz oferuje wsparcie finansowe w wysokości od 1 mln zł do 3 mln zł na rozwój innowacyjnych projektów – nawet tych na najwcześniejszym etapie rozwoju. Każda spółka, która znajdzie się w portfelu Xevin VC, może liczyć na pomoc na wielu innych polach biznesowych, takich jak: księgowość i finanse, aspekty prawne, marketing, sprzedaż oraz rozwój biznesu.
 • KnowledgeHub – PFR Starter FIZ – kluczowym dla funduszu obszarem jest rynek MarTech, FinTech oraz szeroko pojęty Przemysłu 4.0, fundusz oferuje wsparcie finansowe w wysokości od 1 mln zł do 3 mln zł.
 • Kredyt na innowacje technologiczne – biorąc udział w programie, możesz otrzymać do 6 mln zł dofinansowania dla Twojego projektu, które możesz przeznaczyć m.in. na zakup i zastosowanie nowej technologii lub wdrożenie własnej, w wyniku której wprowadzone zostaną na rynek nowe lub udoskonalone produkty, procesy lub usługi.
 • Pożyczka na rozwój – w ramach programu możesz uzyskać pożyczkę w wysokości od 100 tys. zł do nawet 500 tys. zł na inwestycje w maszyny, urządzenia techniczne i narzędzia. Jeżeli projekt tego wymaga, mogą one również posłużyć do sfinansowania zakupu oprogramowania, integracji z parkiem maszynowym czy systemami IT funkcjonującymi już w firmie.

5. Zagraniczne targi i eventy

Wśród aktualnych programów znajdziemy m.in.:

 • Go To Brand – program skierowany do firm, które operują w branżach o wysokim potencjale konkurencyjnym i innowacyjnym lub chcą prowadzić działania promocyjne w Algierii, Indiach, Iranie, Meksyku, Wietnamie. Biorąc udział w programie możesz otrzymać nawet 850 tys. zł przy poziomie dofinansowania do 85% na udział w zagranicznych targach, wystawach lub konferencjach.
 • Branżowy Program Promocji IT/ICT – polskie stoisko na konferencji DLD Tel Aviv Innovation Festival 2019 – biorąc udział w programie, bezpłatnie zaprezentujesz materiały promujące Twój produkt na najważniejszych wydarzeniach startupowych np. na DLD Tel Aviv Innovation Festival.

Mapa ekosystemu innowacji i baza ekspertów

Na portalu znajdziesz również mapę ekosystemu innowacji w Polsce oraz Sieć Mentorów PFR – bazę ekspertów, którzy wspierają startupy w rozwoju kompetencji biznesowych, a także sekcję z historiami sukcesów firm, które skorzystały ze wsparcia Grupy PFR. Przeczytasz również aktualności dotyczące nowych programów i wydarzeń.

Do Sieci Mentorów PFR należą m.in. Radek Zaleski, Head of Growth w Netguru; Kacper Winiarczyk, ekspert od skalowania biznesu; Grzegorz Wójcik, prezes zarządu Autenti. Udzielają oni porad z zakresu tworzenia zespołu, marketingu, rozwoju biznesu, relacji inwestorskich oraz zarządzania produktem.
Aby móc skorzystać z wiedzy i wsparcia ekspertów, musisz skorzystać z programu mentoringowego Sieć Mentorów PFR dla startupów i młodych firm. Każdy zakwalifikowany startup będzie mógł odbyć 2-3 spotkania z wybranym mentorem.

Plany rozwoju portalu

Twórcy portalu startup.pfr.pl cały czas pracują nad jego rozwojem i już zapowiadają wprowadzenie kolejnych funkcji. Będzie to m.in. możliwość utworzenia panelu użytkownika ze spersonalizowanymi treściami, możliwość zapisywania wybranych programów i bezpośredniej aplikacji. Strona główna ma zostać odświeżona, by być jeszcze bardziej funkcjonalną. Uruchomiona zostanie podstrona o inicjatywie ministerialnej: Start in Poland. Pojawią się także kolejne opisy funduszy z portfela PFR Ventures, nowe programy dla innowatorów oraz historie sukcesów kolejnych firm.

Jeśli planujesz lub prowadzisz startup, powinieneś zapisać portal startup.prf.pl do swoich zakładek.

Twórcą portalu jest Polski Fundusz Rozwoju, stworzony w kwietniu 2016 roku w efekcie realizacji Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, którego celem jest wspieranie i inwestowanie w rozwój przedsiębiorstw, samorządów oraz osób prywatnych

Materiał źródłowy:  https://mamstartup.pl/rozwoj/14232/portal-dla-startupowcow-ktory-powinien-znac-kazdy-mlody-przedsiebiorca?fbclid=IwAR19XK7IrHZEUHeAWqEYenjXp-1XHk2dIEVEpxdeVrYrHV95eWOKTsak4Vs