Dzień tygodnia: piątek, 12 kwiecień 2024 |

W dniu 14 sierpnia br. podczas VIII Jarmarku Raciąskiego w Raciążu odebraliśmy nagrodę w konkursie im. Stefana Czarnowskiego o tytuł Inclusion Leader. LGD „Ziemia Chełmońskiego” zajęła III miejsce za inicjatywę pt. „Szarlotkowa tradycja na Ziemi Chełmońskiego” w kategorii Inne działania włączające grupy defaworyzowane ze względu na pochodzenie, miejsce zamieszkania, rasę, przynależność religijną, płeć, niepełnosprawność. Nagroda finansowa w wysokości 3000 zł będzie spożytkowana na… o tym już wkrótce poinformujemy, bo mamy kilka ciekawych pomysłów.

Na terenie LGD „Ziemia Chełmońskiego” już od 2008 roku realizowana jest inicjatywa o nazwie „Dzień Szarlotki”, która jest już stałym punktem na mapie lokalnych wydarzeń. Zabaw z tradycyjnym, polskim ciastem przyciąga smakoszy z całego terenu Lokalnej Grupy Działania oraz gości.

Co wyróżnia naszą inicjatywę od innych festynów i wydarzeń lokalnych? Jest to nie tylko święto jabłek i ciasta, ale także przedsięwzięcie, dzięki któremu zbierane są fundusze na ważny społeczny cel. Cały dochód z „Dnia Szarlotki” przeznaczony jest bowiem na pomoc bezdomnym zwierzętom z Żabiej Woli i okolic. Cel ten jest realizowany dzięki szerokiej partnerskiej współpracy i włączeniu do działania wielu grup społecznych, począwszy od przedstawicieli i przedstawicielek organizacji pozarządowych działających na obszarach wiejskich, samorządów lokalnych, ale także mieszkańców gmin i przedsiębiorców.

Sytuacja pandemiczna w 2020 roku spowodowała konieczność organizacji tego wydarzenia w nietypowej, wirtualnej formie, ale liczymy na to, że kolejne lata pozwolą na powrót do tradycyjnej, imprezy plenerowej, która jest potrzebnym działaniem, pozwalającym na włączenie do realizacji naszej LSR mieszkańców wiejskich gmin poprzez łączenie zabawy z realizacją celu, jakim jest pomoc bezdomnym zwierzętom.

A my tymczasem dziękujemy LGD „Przyjazne Mazowsze” za zaproszenie do Raciąża. Jesteśmy pod wrażeniem pomysłowości i zaangażowania lokalnych organizacji pozarządowych, kół gospodyń wiejskich, rękodzielników, przedsiębiorców i instytucji, którzy prezentowali się podczas VIII Jarmarku Raciąskiego. Zresztą zobaczcie sami kolorowe stragany KGW przyciągające nie tylko wyglądem i oryginalnymi ręcznie robionymi produktami, ale także zapachami i smakami. W wielu z nich można było bowiem skosztować lokalnych potraw i napojów.

Więcej informacji o konkursie i jego laureatach znajduje się na stronie Organizatora LGD – Przyjazne Mazowsze: https://bit.ly/3guQ9Ay.