Dzień tygodnia: niedziela, 18 kwiecień 2021 |

Przedstawiciele organizacji pozarządowych z terenu Ziemi Chełmońskiego  wraz z  członkami Stowarzyszenia  w ramach projektu „Drogowskazy aktywności obywatelskiej na Ziemi Chełmońskiego” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020 w dniach 15  – 16 września br.  uczestniczyli w wizycie studyjnej do  Nidzickiej Fundacja Rozwoju „NIDA”, woj. warmińsko – mazurskie.

Wybór  Nidzickiej Fundacji Rozwoju „NIDA”  nie był przypadkowy –  ponieważ jest ona  prężnie działającą organizacją, która od prawie 20 lat prowadzi wiele różnorodnych działań na rzecz społeczności lokalnej (https://nida.pl/) , dodatkowo  prowadzi Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej czy Fundusz Pożyczkowy oraz ściśle współpracuje  z Lokalnymi Grupami Działania a także  posiada bogate doświadczenie w zakresie współpracy z organizacjami pozarządowymi również za granicą.

Nidzicka Fundacja Rozwoju „NIDA”  jest terenie Polski liderem i głównym ekspertem w zakresie  tworzenia wiosek tematycznych – twórcami Garncarskiej Wioski w  Kamionce (http://garncarskawioska.pl/), czy  Rajskiego Ogrodu ( http://rajskiogrod.org.pl/ ).

Barbara i Krzystof Margol  założyciele „NIDY”-  to marka sama w sobie, to wizjonerzy którzy potrafią zarażać chęcią do działań obywatelskich ale przede wszystkim to osoby o otwartych  umysłach i sercach na drugiego człowieka.

Dlatego też  tematem przewodnim  naszego wyjazdu  pokazanie pomysłów na kreowanie produktów i usług turystycznych.

W pięknych okolicznościach Warmińsko – Mazurskiej  przyrody  przez  2  dni, mieliśmy okazje zobaczyć  miejsca które powstały, działają oraz rozwijają się dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności:

„Garncarską Wioskę w Kamionce ” – to miejsce gdzie odtwarzane są stare ginące zawody, kultywowane są dawne tradycje i obyczaje. Dodatkowo organizowane są tam warsztaty i pokazy ceramiczne, bibułkarskie, florystyczne, malowanie na szkle, warsztaty witrażowe i wytwarzania papieru czerpanego. Organizuje wydarzenia integracyjne dla firm, szkolenia oraz kompleksowo organizuje wizyty studyjne. W ramach oferty skierowanej do dzieci odbywają się lekcje z dziedzictwa kultury oraz zajęcia przyrodnicze.

Dodatkowo w trakcie pobytu  skorzystaliśmy z warsztatu z użyciem modelu biznesowego A. Osterwaldera nt. Kreowania innowacyjnych  produktów i usług turystycznych – poprowadzonego przez Krzysztofa Margola.

Wioskę tematyczną w Jabłonce „Kraina 7 osobliwości” – pod tą tajemniczą nazwą kryją się najpiękniejsze zakątki gminy Nidzica położone wzdłuż północnego brzegu jeziora Omulew, które w swojej powieści dla młodzieży Krystyna Siesicka nazwała „Jeziorem Osobliwości”. Krainę tę tworzy wspomniane jezioro Omulew, oraz cztery wsie: Wikno, Jabłonka, Natać Duża i Natać Mała, leżące w Puszczy Ramucko-Napiwodzkiej. To tutaj toczy się akcja znanej powieści „Jezioro osobliwości” Krystyny Siesickiej. Tu też mieszka wodnik Omulek i jego świta, którzy chcą przybliżyć Ci to urokliwe, wyjątkowe i tajemnicze miejsce.

Historia Krainy 7 osobliwości sięga czasów średniowiecza. Tutaj przebiegał szlak bursztynowy. Warto odwiedzić miejsca, przez które odbywały się zorganizowane wyprawy po bursztyn. W okolicznych lasach kryją się bunkry z okresu II wojny światowej, rowy przeciwpancerne, stanowiska strzelnicze pozostałe po olsztyneckiej linii obrony. W okolicach znajdują się historyczne cmentarze z okresu I i II wojny światowej oraz stary drewniany kościółek. Legenda mówi o ukrytym w okolicy skarbie generała Samsonowa, zaginionym w czasie I wojny światowej. Podobno są to skrzynie pełne złotych monet.

Wioskę Źródlaną w Łynie –  znajdującą się w przy źródle  Rzeki Łyny,  najdłuższej rzeki Warmii i Mazur.  Ta wioska tematyczna jest na początku swej drogi działalności społecznej i tworzenia produktów i usług  turystycznych.

Trzymamy  mocno kciuki za dalszy rozwój tej inicjatywy  i życzymy by rośli w silę a my będziemy im kibicować i odwiedzać.

Mamy nadzieję ze już niedługo na terenie Ziemi Chełmońskiego  powstaną takie miejsca…

 

ankieta oceny wizyty studyjnej : Ankieta oceny wizyty studyjnej