Dzień tygodnia: niedziela, 18 kwiecień 2021 |

baner 2

 

Żabia Wola zapachniała szarlotką

Szarlotka, to bez wątpienia jedno z najpopularniejszych ciast w Polsce. Nie dziwi więc fakt, że co roku Ziemia Chełmońskiego obchodzi jej święto. Tegoroczna edycja Dnia Szarlotki była już jedenastą tego typu imprezą. Lokalna Grupa Działania „Ziemia Chełmońskiego” zorganizowała ją w Domu Kultury w Żabiej Woli. Jak co roku, nie zabrakło ani festynowych atrakcji, ani uczestników niezwykłego wydarzenia. Współorganizatorami imprezy byli: Dom Kultury w Żabiej Woli, Stowarzyszenie „Bezdomniaki Żabiowolskie” oraz Wolontariat
w Żabiej Woli.
Jedenastą edycję Dnia Szarlotki otworzyli wspólnie prezes LGD Magdalena Podsiadły i Wacław Świdlicki – członek Stowarzyszenia. Prowadzący zachęcili do korzystania z przygotowanych atrakcji oraz przypomnieli o celu imprezy. Cały dochód z Dnia Szarlotki przeznaczony będzie na pomoc bezdomnym zwierzętom z Żabiej Woli i okolic.
Najwięcej emocji wśród festynowej publiczności wzbudziły rozstrzygnięcia licznych konkursów ogłoszonych przez LGD. Jeszcze przed rozpoczęciem imprezy przedstawiciele organizatora przyjmowali wypieki walczące o tytułu najsmaczniejszej i najładniejszej szarlotki w kategorii „Open” oraz „Małe co nieco z jabłuszka” ten z kolei konkurs skierowany do najmłodszych. Także i w nim swoje kulinarne dzieła można było zgłaszać do dwóch kategorii.
W tym roku Lokalna Grupa Działania powróciła do pomysłu konkursu fotograficznego. „Psie i kocie focie” były oceniane w ośmiu kategoriach: Słodziak, Skromniś, Dostojny, Modniś – pupil w przebraniu, Niecodzienne zachowanie, Kaskader/bohater, Podobieństwo – pupil i jego Opiekun, Dzikusek (udomowione zwierzątko) oraz Przyjaciel innych zwierząt. Prawie sześćdziesiąt nadesłanych zdjęć przedstawiało nie tylko psy i koty, ale także chomiki, króliki, bociany a nawet łosia z jego przyjacielem psem husky. Wszystkie zgłoszone fotografie zostały zaprezentowane na wystawie, która znajdowała się tuż przy festynowej scenie.
Zdrowe przetwory można było zgłaszać w konkursie „Fiku miku zamknij lato w słoiku”. Również w nim uczestnicy wykazali się ogromną inwencją oraz nieprzeciętnymi zdolnościami a oceniająca komisja miała problem z wyborem najlepszych specjałów. Łącznie „w słoikach” zamknięto kilkanaście przysmaków z owoców oraz warzyw.
Teren przy Domu Kultury w Żabiej Woli licznie zastawiony był stoiskami, które przyciągały uczestników festynu, by zatrzymali się choć na chwilę i dali skusić. Tradycyjnie już, najbardziej oblegana była „Kawiarenka pod jabłonką”, w której można było kupić kawałki jabłkowego ciasta. Zebrane w ten sposób pieniądze posłużą do opłacenia leków i zabiegów medycznych wykonywanych na potrzeby bezdomnych zwierząt.
Co jeszcze czekało na uczestników imprezy? Nie tylko najmłodsi chętnie sprawdzali swoją spostrzegawczość szukając geocachingowego skarbu. Stoisko poprowadzono w ramach projektu „Od mugola do keszera”. „Dobre praktyki” prezentowali przedsiębiorcy z obszaru LGD, którzy otrzymali od Stowarzyszenia grant finansowy. Liczne stoiska prowadzili także rękodzielnicy sprzedający drewniane rzeźby, ręcznie wyrabiane poduszki oraz gastronomię. Ogromne zaciekawienie najmłodszych wzbudzał dog niemiecki Leon, który na Dzień Szarlotki przybył ze swoją opiekunką Danutą Plewką. Niezwykle łagodny olbrzym z ogromną cierpliwością pozował do zdjęć oraz pozwalał na głaskanie. Leon był też modelem uwiecznionym na jednym ze zwycięskich dzieł w konkursie na „Psią i kocią focie”.
Podczas całej imprezy można było także wziąć udział w loterii fantowej oraz zasilić puszkę wolontariuszy Stowarzyszenia „Bezdomniaki Żabiowolskie” – także i te środki przeznaczone będą na pomoc bezdomnym zwierzętom.
Lokalna Grupa Działania „Ziemia Chełmońskiego” składa ogromne podziękowanie wszystkim, którzy wspierali ją w organizacji XI edycji Dnia Szarlotki. Szczególne wyrazy uznania kieruje do sponsorów, wolontariuszy i pracowników Domu Kultury. Za okazane serce podziękowania należą się także uczestnikom imprezy, którzy zechcieli wspomóc zbiórkę i uczynić życie bezdomnych zwierząt trochę bardziej pogodnym.
Członek LGD „Ziemia Chełmońskiego”
Dagmara Bednarek

 Wszystkim osobom zaangażowanym w organizację oraz przebieg szarlotki składamy  podziękowania za ich pracę, trud oraz  wsparcie : podziekowania Szarlotka

 

krówki

 

Za FOTO RELACJĘ DZIĘKUJEMY NASZYM CZŁONKOM STOWARZYSZENIA;  Dagmarze Bednarek, Gosi Warcabie  oraz PRZEDSIĘBIORCY, który w ramach otrzymanej dotacji na rozpoczęcie działalności będzie tworzył portal turystyczno – informacyjny na naszym obszarze 

Więcej zdjęć w galerii:

Szarlotka 2018